288
1335113

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
914 - 1 370 EUR
971 - 1 460 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.

Tenn och mässing, kvadratisk urtavla med spegelglas och detaljer av mässing, stämplad med änglamärket F8. Höjd 21,5 cm, längd 24,5 cm, djup 8,5 cm.

Urverket ersatt med batteri dito

Konstindustriutställningen, London 1931, modellen utställd och avbildad som katalognummer 43.

Formgivare

Inredningsarkitekt och formgivarn Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.