taklampa, modell "153/6", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Upphängning i rödlackerad metall, 6 ljusarmar med plastsprutade skärmar, höjd ca 140 cm, diameter ca 35 cm. Skärmarnas höjd 36 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Modellen utställd på Röhsska Museet i Göteborg 1954.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 241.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1954, sid 125.