golvlampa, modell "545", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot i mässing, ben lindat med grått läder, justerbar höjd ca 145 cm.
Smärre slitage, senare skärm.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan