vägglampetter 3 st., modell "333", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Mässing, dekor av blad, skärmar i papper, höjd ca 50 cm.
Smärre slitage, senare skärmar.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, p. 237.