takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i mässing, 6 skärmar i vitt glas med skruvfästen i mässing, justerbar höjd ca 80 cm, diameter ca 80 cm.
Smärre slitage och nagg.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan