takplafond, modell "27", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Skärm av råglas i oregelbunden form, dekor av fåglar, för fast montering i tak, längd ca 90 cm, bredd ca 50 cm.
Smärre slitage och ärgning, uttag för tre ljuspunkter medföljer.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.