vägglampa, modell "421", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Väggfäste i teak med allternativa fästen för ljusarmen i mässing, "Harlequin-skärm" i textil, märkt Ateljé Lyktan, längd från vägg ca 85 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.