plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i lackerat stål med plastsprutad skärm, tre ljuspunkter, oregelbunden form, längd ca 76 cm, bredd ca 62 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 243.