vägg- / taklampa, modell "1543", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.
Fäste i mässing, skärm i geometriskt formad akrylglas, längd 100 cm, bredd 70 cm, djup 35 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 244.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1959, sid. 259.