taklampa, modell "C-1141", ateljé Lyktan, Åhus 1950-60-tal.
Stomme i lackerad metall, fem ställbara skärmar i grått gult och grönt, etikettmärkt Ateljé Lyktan, justerbar höjd ca 90 cm, diameter 40 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.