Arne Jones E1299
361
1324012

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Skåp, "Zodiakens tecken" för Boet, Göteborg, 1930-40-tal.

Ek, tapetserat med brunmarmorerat konstläder, dekor utförd med pärlspik av mässing, inredning av hyllplan och tre lådor med draghandtag. 143 x 37 cm cm, höjd 138 cm.

Smärre slitage. Nyckel finns.

Formgivare