366
1349656

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

Bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.

Fot i mässing, ben med lindat läder, skärm i grönlackerad metall, dekorelement i mässing, höjd ca 54 cm.

Slitage, något avvikande detaljer. Nydragen elektricitet.

Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets belysningskataloger från 1940-talets början.

Formgivare

Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938