Arne Jones E1299
37
1342550

Saara Hopea

(Finland, 1925-1984)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Saara Hopea
(Finland, 1925-1984)

Vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.

Klarglas med prickar i lila och luft, signerad S. Hopea Nuutajärvi Notsjö -55, höjd 16,5 cm.

Några tunna repor.

Formgivare