382
1338686

Bo Notini

(Sverige, 1910-1975)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Bo Notini
(Sverige, 1910-1975)

Golvlampa, Glössner & Co, Swedish Modern, 1940-50-tal.

Fot och ben av mässing, två skärmar av glas. Den inre skärmen av frostat bärnstensfärgat, optikblåst glas, den yttre skärmen av klarglas med etsad dekor, signerad Glössner - Co Komp. Notini. Höjd 175 cm.

Smärre slitage.