Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
390
1345191

David Rosén

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
David Rosén
(Sverige, 1910-1993)

Skåp, gesällarbete, utfört av Bo Edlund 1950-51.

Mahogny, beslag av mässing, geometriska inläggningar på överdelen, inredning av hyllplan, dörrarna signerade DR (David Rosén) och BE (Bo Edlund) 1951, utdragbara skivor ovan den räfflade nederdelen, inredning av lådor, profilerade hörn, sidorna kassetterade, sockeln fanerad med palisander. 181 x 50 cm, bredd 113 cm.

Obetydligt slitage. Nyckel finns.