Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
396
1318339

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Skulptur, mor med barn, Sverige 1956, signerad och daterad

Brons, signerad E HÖGLUND 56. Längd 27 cm, höjd 20 cm.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.