Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
397
1341171

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Karmstolar, ett par, "Trienna", 1950-60-tal.

Stomme av ek med sits och rygg av läder. Sitthöjd 30 cm, bredd 69 cm.

Slitage. Fläckar.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.