402
1353328

Olle Sjögren

(Sverige, 1909-1975)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Olle Sjögren
(Sverige, 1909-1975)

fåtöljer 1 par, modell "800", OH Sjögren, 1940-50-tal.

Klädda i ett grått ylletyg, ben i betsat trä, höjd 96 cm, sitthöjd 40 cm.

Omklädda och renoverade.

Olle Sjögren var son till grundaren av OH Sjögren och verkade som konstnärlig ledare på företaget och formgav en rad egna modeller. OH Sjögren Samarbetade med flera av dåtidens stora aktörer på möbelmarknaden bl.a. Nordiska Kompaniet. Tillsammans med Olle utvecklades produkter som tillverkades med exklusiv rätt för dessa företag och som kom att utgöra vad man med ett nutida uttryck kallar företagens premiumsegment. I början av 1960-talet blev företaget kontaktat av professor Carl Malmsten som då sökte tillverkare till sina möbler och motsvarade hans högt ställda krav på kvalitet och hantverksmässighet