Madeleine Pyk – en samling F769
427
1343251

Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtöljer, ett par "Scimitar", Ivan Schlechter, Köpenhamn ca 1962.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Underrede av förkromat stål, sits och rygg klädd i svart läder, märkta med metalletikett: K. IVAN SCHLECHTER Tapetserer og dekoratør COPENHAGEN - DENMARK, höjd 67 cm, bredd 82 cm, sitthöjd 23-34 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpta på Bromanders i Stockholm år 1962.