skål, Cristallerie de Nancy, Art Nouveau ca 1900.
Överfång med dekor av magnoliakvist i rosa mot vit och grön fond, signerad Cristallerie de Gallé Nancy, 15. Diameter ca 24 cm, höjd 11,5 cm.
Repor invändigt.