451
1333214

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Deux amies"

Signerad O.C och daterad 1931. Tusch på papper, 44 x
16,5 cm.

Proveniens

Gunnar Jungmarker, Stockholm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Nationalmuseum, Stockholm, 1932, "Paris 1932 - 10 nationer - 24 konstnärer", kat. nr. 27.
Norrköpings Museum, "Otto G Carlsund", 1968-69, kat. nr. 51.
Malmö Museum, "Otto G Carlsund", 1968-69, kat. nr. 51.
Galerie Bel’ Art, Stockholm, "Otto G. Carlsund", 1988.
Mjellby Konstmuseum, Halmstad, "Otto G Carlsund", kat. nr. 24, avbildad i katalogen sid. 88.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm och Norrköpings Museum, "Otto G Carlsund", 2007-2008.

Oscar Reutersvärd, "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", 1988, avbildad sid. 104.
Anders Wahlgren, "Otto G. Carlsund", 2021, avbildad sid. 235.

Konstnär