473
1327750

Nils Wedel

(Sverige, 1897-1967)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Nils Wedel
(Sverige, 1897-1967)

Saxofonisten

Signerad Nils Wedel. Blandteknik på papper 64 x 30 cm.

Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Han studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Leger på Académie Moderne och för fauvisten Emile Othon Friesz. Han är främst känd för sina tidiga kubistiska målningar från 1920-talet och på 1930-talet och framåt för färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.
Auktionens fina porträtt Saxofonisten är ett ovanligt stämningsfullt och fint exempel på den kubism Nils Wedel började skapa i början av 1920-talet och för tankarna inte bara till hans lärare Fernand Legér utan också till en annan av Legérs elever; Otto G Carlsund och hans uppmärksammade målningar av bland annat musikanter.
I samband med att Nils Wedel kom till Paris 1921 fick han kontakt med Gösta Adrian-Nilsson (GAN) som förmedlade kontakt med Fernand Léger som kom att bli så viktig för honom, genom att han introducerade honom i den då nyformade, nyskapande och inte minst för tiden revolutionerande kubistiska stilen.
”När jag kom till Frankrike som mycket ung efter första världskriget och fick se kubismen, var det den största upplevelsen i mitt liv. Jag blev fullkomligt förhäxad och det är det största som hänt i tillvaron”, sade Nils Wedel i en intervju 1946.
Fernand Léger kom också fortsatt att spela en betydande roll i Nils Wedels konstnärskap och han anammade Légers kraftfulla enkelhet i både figurmotiv och stilleben. På 1930-talet kom Nils Wedel att påverkas av surrealismen men övergick inte helt utan skapade en mer personlig fri surrealistisk stil som kulminerade med målningarna "Sadism" och "Ockupation" under andra världskrigets ockupation av Paris.
Ihop med sin hustru som översatte en del av Nils Wedels abstrakta målningar till batik, uppfann han nya vaxmålningstekniken NAVAX. Den innebar att temperafärg lades på linneväv där vax smälte in och brände fast målningen på pannån eller väggen. Resultatet gav en hållbar lyster som han använde både i sin stafflikonst och för monumentala målningar som "Konsterna befolkar det nya museet" som han utförde i Norrköpings konstmuseums trapphall 1946 och "Samhället av i dag" för Folkets hus i Göteborg 1951, men också för Textilinstitutet i Borås och Vattenverket i Göteborg.
Målningen i Norrköpings konstmuseum var en mycket svår uppgift, en 90 kvadratmeter stor yta belägen bakom en spiraltrappa i tre våningar fylld med figurer där man från ingen punkt kan se hela målningen i sin helhet. Vid tidpunkten för utförandet användes den övre trapphallen som musikrum, och det blev naturligt att han utsmyckade väggen med olika representanter för den primitiva musiken, gatumusikanten och Fru Musica, med tunga former som en representant för den klassiska musiken. En kvinnlig gestalt bär upp en Wedels målning "Sadistiskt aggressiv" och vid sidan av Fru Musica står en skald och hans musa som bär en stor snäcka på huvudet som symbol för surrealismen.
Representerad på bland annat Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Norrköpings konstmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Karlstads museer samt ett stort antal offentliga verk och utsmyckningar.

Konstnär

Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Wedel studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Léger och på Académie Moderne för fauvisten Emile Othon Friesz. Han var lärare vid Slöjdföreningens skola i Göteborg. Wedel är främst känd för sina färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.