Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
475
1345135

Krishnaji Howlaji Ara

(Indien, 1914-1985)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Krishnaji Howlaji Ara
(Indien, 1914-1985)

Stilleben med utsikt

Signerad Ara. Duk monterad på pannå 73 x 55 cm.

Proveniens

Chemould Gallery, Calcutta.
Privatsamling, Sverige (Inköpt av nuvarande ägare från ovanstående på 1960-talet).