vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, efter 1904.
Överfång med etsad dekor av blåregn i aubergine mot aprikostonad fond, signerad Gallé med stjärna. Höjd 63,5 cm.
Smärre slitage, smuts invändigt.