Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
1355594

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

Skål med fat, Orrefors 1930, modell 147, gravör Karl Rössler.

Graverad stiliserad dekor av dansande figurer och växter, skålen signerad Orrefors. Gate. 147. KR 1930, i botten graverat spegelmonogram, daterat 11/4 1930. Höjd 11,5 cm, längd 37,7 cm, bredd 22,8 cm.

Skålen med ett kantnagg.

Modellen formgiven år 1920.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.