Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
520
1341589

Waldemar Lorentzon

(Sverige, 1899-1984)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Waldemar Lorentzon
(Sverige, 1899-1984)

"Den goda jorden"

Signerad Lorentz och daterad -35. Temperaakvarell, 30 x 22,5 cm.

Proveniens

Gåva från konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär

Waldemar Lorentzon, svensk målare och grafiker. Medlem i Halmstadgruppen. Studerade för Léger i Paris 1924 och målade i en modifierad kubism, senare i en klassicism avbildade idrottsmän, och sjömän. Hans surrealism rör sig mellan marina symboler och kosmiska visioner och uttrycker mer en svärmisk religiositet än talar det undermedvetna själslivets språk. Strandsyner, skuggor, vilsekomna, sökande människor, överjordiska figurer befolkar hans bilder, som fick en starkt religiös prägel sedan han gripits av Oxfordrörelsens budskap 1938.