529
1354694

Paul Jenkins

(USA, 1923-2012)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Paul Jenkins
(USA, 1923-2012)

"Phenomena Length of Time to see by"

Signerad Paul Jenkins. Även signerad och daterad a tergo Paul Jenkins 1989-1990, St Paul de Vence. Duk 99 x 194 cm.

Proveniens

Galerie Patrice Trigano, Paris.

Paul Jenkins, "Prismes brisés - le prisme du chaman", 1989, avbildad uppslag i färg.

Paul Jenkins var en betydande del av scenen kring de abstrakta expressionisterna i New York i mitten av 1950-talet. Själv beskrev han sig som en ”abstract phenomenist”. Efter att ha fötts i Kansas City 1923 begav han sig till New York där han studerade vid Art Students League före han 1953 reste till Europa. Till slut skaffade han sig en ateljé i Paris och kom att dela sin tid mellan USA och den franska huvudstaden livet ut.
Han första separatutställning i New York var på det legendariska Martha Jackson Gallery som hade en betydande roll i stadens dynamiska konstsccen.

Paul Jenkins målningar kännetecknas både av det kontrollerade flödet av färg som han rikligt hällde på dukarna och skrapade ut i långa böljande sjok, och de starka diamant-liknande färgerna som nästan ger ett genomskinligt intryck. Framför en av hans målningar kan man via upplevelsen förstå hans långa intresse för religion och filosofi, hans inspiration från bland annat I Ching och Carl Gustav Jung ledde honom till en estetik som inbjuder till reflektion och mystik.

Konstnär

Jenkins, Paul f. 1923, amerikansk konstnär. Efter studier bl.a. på Art Students League i New York efter 1945 influerades han av Mark Rothko och Jackson Pollocks måleri och fördjupade sig i den ockulta filosofin, som var högsta mode bland konstnär och intellektuella vid den tiden. 1951 målade han sin första tavla med droppande färg utspädd med vatten. Under en resa till Europa började han med hjälp av en vibrerande palett utföra sina dropp- och stänkmålningar, dvs Action painting. I mitten av 60-talet dominerades Jenkins måleri av vita och grå skuggor. Senare började han måla akvarell och arbeta med skulpturprojekt, som utfördes i brons. Nya idéer dyker upp 1979, då han lägger lager på lager av pastos färg på sina dukar, som han dessförinnan glaserat med en tunn pigmenthinna. Dessa arbeten kallades ”Anatomy of a Cloud”, som förenar collage, måleri och bronser, vilket avslöjar spannet av vad Jenkins kunde göra tidigt 80-tal.