54
1332641

Fulvio Bianconi

(Italien, 1915-1996)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Fulvio Bianconi
(Italien, 1915-1996)

vas "a Fasce di Colore", Venini Murano Italien 1950-60-tal.

Vas med midja och kort hals, dekor av horisontella band i blått, grönt, svart och rött glas mot klar fond, etsad rektangulär signatur venini murano ITALIA samt pappersetikett från Venini. Höjd 20 cm.

Smärre invändig beläggning.

Proveniens

Förvärvades av en person som hela sitt liv arbetade med konstglas, bland annat på "Avenue Kristall". Vasen har funnits i familjen sedan 1900-talets mitt. Därefter i arv till nuvarande ägare.