Kan inte nå servern
556
1358352

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
309 000 - 353 000 EUR
322 000 - 368 000 USD
Klubbat pris
3 500 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Isaac Grünewald
(Sverige, 1889-1946)

"Det röda draperiet"

Signerad Isaac G. och daterad -15. Duk 200 x 90 cm.

Utställningar

Galerie Der Sturm, Berlin, april 1915, kat. nr. 12 (med titeln Röda gardinen/Die rote Gardine); Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Norrköpings Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Det sjungande trädet, 1989-1990, kat. nr. 47; Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin, Kulturgeschichtliches Museum Osnabrück, 18 juni - 27 augusti 2000, kat. nr. 19 (med titeln Die rote Gardine); Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin, Kulturen i Lund, 15 september - 19 november 2000, kat. nr. 19; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Den stora färgskrällen, 2008, kat. nr. 273.

Litteratur

Hans Eklund och Bo Särnstedt, "Det sjungande trädet", Liljevalchs kat. nr. 398, Stockholm 1989, omnämnd i verksförteckningen, sid. 108, som kat. nr. 47;
Sophie Reinhardt (red.), "Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin/Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin", Osnabrück/Lund 2000, avbildad på omslaget (beskuren) samt beskriven och avbildad på helsida i färg, sid. 118-119. Per I. Gedin, "Isaac Grünewald – modernist och människa", Stockholm 2015, omnämnd i texten på sid. 155.

Övrig information

1915 är året då Sigrid och Isaac ställde ut tillsammans på utställningen "Schwädische Expressionisten" i Berlin på Galerie Der Sturm. Nu kallade de sig för "expressionister" efter en programförklaring som Matisse deklamerat i början på 1910-talet och som även använts vid den stora expressionistutställningen "Sonderbund" i Köln 1912. Medverkande i Köln var Cézanne, van Gogh, Gauguin, Munch m fl, men också två svenskar, nämligen Isaac Grünewald och Gösta Sandels. Utställningen på Galerie Der Sturm 1915 blev både Isaac och Sigrids internationella genombrott. Galleriet Der Sturm med den legendariska Herwarth Walden i spetsen drev konsttidningen med samma namn som kom att bli grogrund för experimentella konstnärer, inte minst för den expressionism som under 1900-talets första hälft växte fram i grupper som ”Die Blaue Reiter” och ”Die Brücke”. Tiden i Berlin kom att ha en stor inverkan på Grünewalds måleri som radikaliserades och utställningen på Der Sturm omskrevs i den tyska pressen med goda recensioner. Genom sina kontakter med den tyska expressionismen och mötet med det tyskryska konstnärsparet Wassily Kandisky och Gabriele Münter i Paris och sedan även i Stockholm blev Sigrid och Isaac fullfjädrade expressionister.

Auktionens målning ”Det röda draperiet” visades på Der Sturm 1915 tillsammans med 11 andra verk av konstnären. Pär Lagerqvist, som var god vän till paret Hjertén/Grünewald, skrev följande i Svenska Dagbladet i samband med utställningen: ”Ny är Röda gardinen, en sensationell målning som torde kunna uppfattas och bedömas på hundra meters avstånd – icke fullt öfvertygande som konstverk men intressant som experiment.” (Sophie Reinhardt, 2000, sid. 118).

Motivet i det ”Det röda draperiet” är hämtat från Isaac och Sigrids ateljé och bostad på Katarinavägen i Stockholm. I en fåtölj sitter troligtvis Isaacs syster Dora framför ett öppet fönster med utsikt över Slussen och Gamla stan där en stor, gul sol lyser över hustaken. Här visar Isaac hur skickligt han bemästrar färgerna; lysande gult och vibrerande violetta toner ställs djärvt mot klaraste grönt, rött och blått. Det röda draperiet delar dramatiskt in målningen i två delar i en böjd diagonal med det svarta räcket som en motsvarande form.

När ”Det röda draperiet” år 2000 ställdes ut på Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin/Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin så valdes denna målning till omslagsbild på katalogen. Utställningen visades på Kulturgeschichtliches Museum Osnabrück och Kulturen i Lund.

Konstnär

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Läs mer