56
1343567

Riccardo Licata

(Italien, 1929-2014)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
894 - 1 340 EUR
948 - 1 420 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Riccardo Licata
(Italien, 1929-2014)

vas, "Fascia murrine", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.

Oval, vitt opakt glas, band med murrine-dekor i vitt och brunt, etsad rak stämpel venini murano (ITALIA syns bara delvis). 13,2 x 11,5 cm, höjd 13 cm.

Möjligen något slipad mynning, litet kantnagg.

Helmut Ricke & Eva Schmidt, "Italienisches Glas, Murano Mailand 1930-1970, Die Sammung der Steinberg Foundation", Prestel Verlag, München 1996, jfr modellen avbildad sid 134-135.

Modellen formgiven år 1955-56.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?