Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
562
1355654

Endre Nemes

(Ungern/Sverige, 1909-1985)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Endre Nemes
(Ungern/Sverige, 1909-1985)

"Fritt efter B. Gozzoli"

Signerad Endre Nemes. Utförd ca 1945. Tempera, tusch och kol på papper, 24 x 32 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Endre Nemes", 3 oktober, 2012, kat. nr. 120.