1355741

Edward Hald

(Sverige, 1883-1980)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Edward Hald
(Sverige, 1883-1980)

"Fyrverkeriskålen", modell 248, Orrefors 1957, graverad av Karl Rössler.

Blått överfång med graverad dekor av figurscen i park med fyrverkerier, signerad Orrefors Hald 248. C5. KR och etikettmärkt. Höjd 20,5 cm, diameter 26,7 cm.

Två mikronagg på kanten, vertikal slira.

Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925 samt på vandringsutställningen "Swedish Decorative Arts" på Metropolitan Museum of Arts i New York 1927 samt på den följande utställningen i Chicago 1927.

Modellen formgiven år 1921.

Formgivare

Edward Hald var en svensk bild- och glaskonstnär född i Stockholm. Han studerade vid handelshögskolan i Leipzig, vid Konstnärsförbundets skola samt en tid för Henri Matisse i Paris. Halds konstnärskap uppvisade på 1910-talet en modernistisk anda, inspirerad av fauvisten Matisse. Hald ritade en tid dekorer till olika modeller och serviser för Rörstrands porslinsfabrik samt även för Karlskrona porslinsfabrik. Edward Hald medverkade med dessa vid Hemutställningen 1917 på Liljevalchs i Stockholm och knöts samma år till Orrefors glasbruk. Tillsammans med Simon Gate och glasmästaren Knut Bergqvist experimenterade han med överfångsglas vilket resulterade i graalglaset. Graaltekniken som var något helt nytt och revolutionerande. Halds ritningar för både graverat och graalglas uppvisar både Matisse-inspiration, humor och samtida motiv.