60
1347122

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar G:son Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

vaser, 2 st, Gustavsberg, jugend, bl a 1907.

Flintgods, sgraffito-dekor av blad, glasyr i gult och grönt och en aning blått, signerade Gustafsberg 1907 med ankarmärke, GWennerberg respektive Gustafsberg GW. Höjd 29 och 31,5 cm.

Smärre nagg på fotkanten, den större med bränningssprickor, fin glasyrkrackelyr och beläggning invändigt.