680
1346723

Karl Momen

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Karl Momen
(Sverige, Född 1935)

"Metaphor: The Tree of Utah"

Signerad Momen och daterad 1986. Skulptur, patinerad, polerad och grönlackerad brons. Höjd 91 cm, inklusive grön stensockel 101 cm.

Proveniens

Art & Form, Stockholm, inköpt av nuvarande ägare

Under en vistelse i Bonneville Salt Flats i USA fick Karl Momen en vision om ett träd mitt i det övergivna landskapet. Detta blev inspirationen till skapandet av den första ”Metaphor: The Tree of Utah”, en 27 meter hög skulptur som år 1986 uppfördes i Great Salt Lake Desert och donerades av konstnären till staten Utah. Auktionens exemplar utförd i en mindre storlek skapades av Karl Momen samma år som uppförandet av trädet i Utah.