Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
688
1354352

Bui Xuan Phai

(Vietnam, 1920-1988)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Bui Xuan Phai
(Vietnam, 1920-1988)

Utan titel

Signerad och daterad -81. Pannå 12,5 x 19 cm.

Proveniens

Svensk privatsamling, inköpt direkt av konstnären 1980 - 1981 av nuvarande ägare som då arbetade i Hanoi.

Östasiatiska museet, Stockholm, "Contemporary Vietnam Fine Arts: 45 Art Works", 2000.