Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
717
1355715

Guy Debord och Asger Jorn

(Danmark, 1931-1994)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Guy Debord och Asger Jorn
(Danmark, 1931-1994)

"Fin de Copenhague. Conseiller technique pour le détournement G.-E. Debord"

Édité par la Bauhaus Imaginiste. Tryckt av Permild & Rosengreen, Danmark Maj 1957. 36 sidor. Ej signerad eller numrerad. Pärmens mått 26 x 17,5 cm.

"Fin de Copenhague" är produkten av ett samarbete mellan Guy Debord och Asger Jorn före grundandet av konstnärssammanslutningen Situationisterna. Boken trycktes under 24 timmar som ett konstnärligt experiment efter att de båda konstnärerna kommit till Köpenhamn. Jorn och Debord stal en enorm mängd nyhetstidningar och magasin in i en tidningskiosk och tillbringade en eftermiddag med att arrangera dem och bearbeta dem.

Dagen efter kom de till sin tryckare med 32 collage som överfördes till litografiska plåtar. Jorn satte sig sedan högst upp på en stege över plåtarna och släppte kopp efter kopp indiskt bläck på dem. Plåtarna etsades sedan och trycktes över de svarta texterna och bilderna. Varje omslag är unikt och boken utfördes i 200 numrerade exemplar samt några onumrerade överexemplar.