Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
726
1354483

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)

Ur: "Les Essencies de la Terra"

Färglitografi, handkolorerad, 1970. Signerad i blyerts. Ett av de 25 handkolorerade exemplaren. Bladstorlek 26,5 x 25,5 cm. Tryckt av Poligrafa, Barcelona och publicerad av Mourlot, Paris.

Proveniens

Svensk Franska Galleriet, Stockholm.

Cramer 124. Mourlot 509.