Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
1015
1351517

Stemcups, ett par, vitglaserade med anhuadekor. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 920 - 4 870 EUR
3 400 - 5 660 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Insidan med dekor i anhua av drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Botten med arkaiserande tecken i anhua. Höjd 11,5 cm. Diameter 14 cm.

Slitage, mistor.

Proveniens

Swedish collector, purchased in London in the 1980's.