Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko.
Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Urets höjd 90, total höjd med konsol 126, bredd 44 cm. Pendel och nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in