1045
1357280

Fat, två stycken, porslin, Mingdynastin, Tianqi (1621-27).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av flodlanskap med toppiga berg. Diameter 18 cm.

En med spricka. Nagg.

Proveniens

Purschased at Bukowskis 601:453. The Stenbeck Collection part II.

The collection was exhibited at the Heinola Museum in Finland in 2000, under the exhibition name “The Liberated Brush”.