116
1356911

Bordspendyl, "Le Nepveu a Paris" Frankrike 1800-talets början, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Motiv med allegori över astronomi, Aurora lyfter den stjärnbeströdda nattmantel av jorden och släpper fram solens strålar. Under jordklotet blåser morgonvindarna in. Urtavlan märkt "LE NEPVEU A PARIS" (flera urmakare med detta namn i Paris vid 1700-talets slut). Höjd 51, bredd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Die Französische bronzeuhr, Elke Niehüser, München 1997. Sidan 233, bild 730.