12
1353074

Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, amarant, rosenträ och björkrot. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av pilkoger, pilbåge och fackla på konsol, samt draperihängen. Längd 100, bredd 56, höjd 84,5cm. Nyckel medföljer. Skivan märkt i rödkrita Metzmacher no 3.