Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
120
1346594

Bordslystrar, för tre ljus, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vit marmor, glas och förgylld brons. Urna på fyrkantig bas. Trekantigt slipat glasspjut, krönt av förgylld kulknopp. Dekor med förgyllda lejon huvuden med kedjor. Höjd 70, diameter 30 cm.

Proveniens

Familjen Grummes samling.