Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
139
1347775

Himmelskrön, tillskrivet Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738), Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt trä. Skuren dekor med krona och volutformade serafer, stödställning i smidesjärn. Höjd 63, diameter 59 cm.

Proveniens

Enligt tradition skall krönet vara till en kröningshimmel och komma från Ulriksdals slott.

Stockholms Auktionsverk, Hösten, 1997, nr. 2008.