Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
14
1227764

Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med färgat lövträ, jakaranda och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av tulpaner och liljor samt festonger. Signerad på översta lådan främre vänster hörn "Hultsten"samt även märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 90, bredd 48, höjd 85 cm. Nyckel finns.