158
586669

Byst, Egypten 1800-tal eller äldre.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Egyptisk svart granit. Förställande mansperson, rikt skulpterad med långt hår, öppet ansikte samt vänster arm över bröstet med sluten hand. Höjd 26 cm. Med senare sockel i trä 36 cm.

Proveniens

Dr Otto Smith, Karlshamn 1928.
Inköpt i Egypten 1928.
Därefter i arv till nuvarande ägare.