17
1344250

Byrå, Frankrike 1800-talets andra hälft, Louis XV-stil.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl.a valnöt, frukträ och rosenträ. Intarsia med kinesiskt jaktsällskap. Listdekor i förgylld mässing. Två lådor. blindträ i ek. Stämplad "Jacob maitre ebeniste". Skiva i marmor. Längd 106, bredd 85, höjd 90 cm. Nyckel medföljer.

Georges Jacob (född i Cheny , den 6 juli 1739 och dog i Paris den5 juli 1814) Fick mästarskap 1765, är den mest kända och även den mest produktiva av de 1700-talets franska snickare. Han är grundaren av en dynasti; två av hans tre söner, Georges II Jacob ( 1768 - 1803 ) och François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter ( 1770 - 1841 ), kommer att vara snickare och möbeltillverkare , därefter hans barnbarn Alphonse Jacob-Desmalter ( 1799 - 1870 ) kommer att sträcka berömmelsen av finsnickar namnet Jacob fram till det sena 1800-talet.