Arne Jones E1299
184
1351136

Dryckeskanna, silver, sannolikt Danmark 1600-talets andra hälft, omstämplad av Jöns Holmberg, Ängelholm 1762.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, på tre kulfötter i form av granatäpplen med bladanfanger. Locket med infälld minnesmedalj, graverade blommor samt tudelat tumgrepp. Invändigt knappar. Höjd 17 cm, vikt 738 gram.

Tilläggslista

Tidigare felaktigt katalogiserad som omstämplad av Jöns Holmgren, korrekt ska vara Jöns Holmberg.