191
1320038

Myntbägare, silver, Frankfurt an der Oder, 1700-talets förra hälft, mästarstämpel möjligen ICST.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, fotlös, med heltäckande dekor av infällda mynt samt graverad bladdekor mot mattpunsad fond. Höjd 12 cm, vikt 255 gram.

Livet med äldre lagning.

För mästarstämpel se; Wolfgang Scheffler; Goldschmiede Mittel-und Nordost-Dautschlands, sid 45 nr 21.