Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
191
1320038

Myntbägare, silver, Frankfurt an der Oder, 1700-talets förra hälft, mästarstämpel möjligen ICST.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, fotlös, med heltäckande dekor av infällda mynt samt graverad bladdekor mot mattpunsad fond. Höjd 12 cm, vikt 255 gram.

Livet med äldre lagning.

För mästarstämpel se; Wolfgang Scheffler; Goldschmiede Mittel-und Nordost-Dautschlands, sid 45 nr 21.