195
1355558

Kåsa, silver, möjligen Ferdinand Sehl d.ä. (1688-1731), Stockholm. Barock.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund, på indragen fot, dekor av åtta drivna bucklor, invändigt förgylld, tumgrepp med maskaron. Höjd 6,5 cm. Längd 16 cm. Vikt 122 g.

Proveniens

Bukowskis Internationella Höstauktion 1988, auktion 462,
kat nr 866.